02 września 2023

Mamy to – delegacja TPDG w składzie Arkadiusz Rybak – Prezes i Włodzimierz Kalinowski Wiceprezes udała się do Warszawy, gdzie została podpisana umowa na realizację zadania polegającego na stworzeniu muralu patriotycznego w Dąbrowie Górniczej.

Nasza wizyta była pokłosiem wniosku w konkursie jaki wysłaliśmy do Ministerstwa Obrony Narodowej. Wygraliśmy go i zakwalifikowaliśmy się do listy zwycięzców konkursu. 52 podmioty z całej Polski uzyskały uznanie w oczach MON i komisji konkursowej. Nasz projekt uplasował się na pozycji 24. Już dawno honorujemy w naszym mieście zasłużone osoby. Postać pułkownika Ignacego Kowalczewskiego dobrze się do tego nadaje. To osoba zasłużona dla Polski a zapomniana.

Urodził się w 1895 roku w Dąbrowie Górniczej, służył w I kompanii Kadrowej od 1914 roku, a następnie do 1917 w I Pułku Ułanów Beliny Prażmowskiego. Otrzymał dwukrotnie order Virtuti Militari za walki podczas wojny z bolszewikami. W 1939 roku był przez pewien czas dowódcą Wielkopolskiej Brygady Kawalerii oraz brał udział w bitwie nad Bzurą i w obronie Warszawy.

Mural przedstawiający pułkownika Ignacego Kowalczewskiego powstanie na ścianie ośrodka sportowego CKZiU przy ulicy Legionów Polskich, a jego odsłonięcie zaplanowaliśmy na 10 listopada podczas tegorocznych uroczystości Święta Niepodległości.

 

Uznanie MON dla patriotycznego muralu Ignacego Kowalczewskiego 

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

KONTAKT ZE MNĄ >

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

ul. Legionów Polskich 69     

41-300 Dąbrowa Górnicza

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018