02 sierpnia 2023

Uroczystości związane z obchodami 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Dąbrowie Górniczej skoncentrowały się  na rondzie Żołnierzy Wyklętych, przybyli oddali cześć i szacunek wszystkim Polakom, którzy przelali krew za wolność naszej ojczyzny. Wybuch jednego z najbardziej tragicznych zrywów niepodległościowych w historii naszego kraju – Powstania Warszawskiego uczcili w dn. 1.08.2023 r.  członkowie TPDG na cmentarzu parafialnym przy ul 11 Listopada w Dąbrowie Górniczej. W miejscu gdzie uczestnicy powstania Warszawskiego bracia Zdzisław i Jarosław Przegroda zostali upamiętnieni symbolicznie tablicami złożono kwiaty. Uczestniczyli prezydent miasta Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, radna Sejmiku Śląskiego Katarzyna Stachowicz, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i harcerze.

Zdzisław Przegroda
Urodzony w 1922 r. w Sosnowcu. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Pseudonim „Borsuk”. Żołnierz IV Obwodu „Grzymała” (dzielnica Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, gdzie w 1944 r. został zamordowany.
Jarosław Przegroda
Urodzony w 1925 r. w Sosnowcu. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Żołnierz IV Obwodu „Grzymała” (dzielnica Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Poległ w sierpniu 1944 roku.

 

Rocznica Powstania Warszawskiego

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

KONTAKT ZE MNĄ >

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

ul. Legionów Polskich 69     

41-300 Dąbrowa Górnicza

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018