03 lipca 2024

W 2023 roku przypadła setna rocznica katastrofy w kopalni Reden, dlatego też postanowiliśmy odnowić nagrobek jednego z górników zmarłych podczas pamiętnego pożaru w kopalni. Koszt renowacji wyniósł 9 000,00 zł i został sfinansowany ze środków z kwesty przeprowadzonej

1 listopada 2023 r. na cmentarzach Dąbrowy Górniczej. Środki zebrane podczas kwesty są przeznaczane na renowację zabytkowych nagrobków oraz grobów ludzi zasłużonych dla miasta. 

 

Katastrofa w kopalni Reden
Teren obecnego Parku im. J. Hallera w Dąbrowie Górniczej to obszar dawnej kopalni węgla kamiennego „Reden”. Tuż obok znajdowała się kopalnia odkrywkowa „Reden”, a po sąsiedzku, pod obecnym sklepem „Centrum” zlokalizowany był szyb Józef. Kopalnia funkcjonowała od 1796 r. do 1935 r., kiedy została zatopiona po kolejnym dużym pożarze.
20 września 1923 r. w wyniku prowadzonych w wyrobisku podziemnym robót strzałowych nastąpiło zapalenie się węgla. Przystąpiono do gaszenia ogniska pożarowego, jednak nieoczekiwanie w nocy z 20 na 21 września nastąpiło odwrócenie prądu powietrza i dymy pożarowe skierowały się wprost na uczestniczących w akcji górników. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla w wyrobiskach podziemnych śmierć poniosło 38 górników, a jeden zmarł po wydobyciu na powierzchnię. Była to największa katastrofa w dziejach górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim. 
Ciekawostką jest fakt, że na nagrobku błędnie zapisano rok zgonu górnika - 1924. Adam AJabłoński zginął 20 września 1923 roku co potwierdzają dokumenty archiwalne.

 

Renowacja nagrobku górnika, ofiary katastrofy kop. Reden w 1923 r

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

KONTAKT ZE MNĄ >

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

ul. Legionów Polskich 69     

41-300 Dąbrowa Górnicza

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018