24 marca 2023

Uroczystości związane z odsłonięciem nagrobka Jana Piotra Mizerkiewicza odbyły się 24 marca 2023 r na cmentarzu parafialnym w Ząbkowicach,  następnie w murach Szkoły Podstawowej nr 21 zorganizowano wykład historyczny dla młodzieży i podpisano akt przejęcia w opiekę grobu Jana Mizerkiewicza przez społecznośc szkolną. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. 

 

Jan Piotr Mizerkiewicz urodzony 24 czerwca 1900 r. w Sielcu (Sosnowiec), w 1936 r. przeniósł się do Ząbkowic. Był działaczem społecznym, podoficerem rezerwy, pracował jako urzędnik Ubezpieczalni Społecznej w Sosnowcu. Najprawdopodobniej już od listopada 1939 r. zaangażował się w konspirację antyniemiecką w ramach Organizacji Orła Białego. W marcu 1941 r. został komendantem placówki OOB w Ząbkowicach, która prowadziła akcje sabotażowo-dywersyjne na kolei. Został Aresztowany27 października 1941 r. w miejscu zamieszkania, następnie przewieziony do aresztu śledczego w Mysłowicach, a później skazany na śmierć przez powieszenie. Publiczną egzekucję przeprowadzono w Ząbkowicach 3 grudnia 1941 r.

 

Wydarzenie zostało przygotowane przez pracowników Muzeum Miejskiego "Sztygarka" przy wsparciu finansowym Fundacji Orlen oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Koordynatorem projektu był Piotr Seremet.

 

Jan Piotr Mizerkiewicz - obrońca Ojczyzny

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

KONTAKT ZE MNĄ >

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

ul. Legionów Polskich 69     

41-300 Dąbrowa Górnicza

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018