17 lutego 2024

Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
 W niedzielę 3 marca 2024 roku o godzinie 11:00 po raz kolejny odbędzie się "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Dąbrowie Górniczej. Trasa biegu to główna aleja Parku Hallera, a do pokonania będzie  dystans 1963 metrów. To data śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka - „Lalka”. Trasa biegnie w dąbrowskim parku, bo znajduje się tu aleja, upamiętniająca 30-lecie działalności TPDG, a  obok jest rondo Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem lokalnym wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, a pomysłodawcami biegu w Dąbrowie Górniczej są Arkadiusz Rybak - Prezes TPDG oraz Piotr Chałuda - Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.
Zapraszamy mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego do wzięcia udziału w biegu lub do kibicowania. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 9:00 przy wejściu do Parku Hallera od strony centrum. Tutaj można zobaczyć zasady zapisów.
Cześć i Chwała Bohaterom!

 

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

KONTAKT ZE MNĄ >

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

ul. Legionów Polskich 69     

41-300 Dąbrowa Górnicza

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018